OSO24 - Ogólnopolski Serwis Opon

Uszkodzona opona stwarza zagrożenie dla wszystkich

Wypadki drogowe mają różne przyczyny. Jedne spowodowane są nadmierną prędkością osiąganą przez nierozważnych kierowców, inne niedopasowaniem prędkości samochodu do panujących na drodze warunków. Nie ulega wątpliwości, że przyczyną wielu wypadków na drodze są uszkodzone opony. Kierowcy często bagatelizują to, że ich opony są już mocno wyeksploatowane i nie nadają się do użytku. Jeżdżą na nich, ryzykują zdrowie i życie swoje, swoich pasażerów i wszystkich innych uczestników ruchu drogowego czy też przypadkowych przechodniów. Trzeba powiedzieć, że uszkodzona opona może spowodować utratę przyczepności na drodze i utratę kontroli nad pojazdem. W takich warunkach o wypadek naprawdę nietrudno. Warto wiedzieć, jakie uszkodzenia opon występują najczęściej. Znając zagrożenie, będzie można szybko naprawić oponę w serwisie lub wymienić ją na nową, jeśli zajdzie taka konieczność.

Kontrola stanu opon

Jeśli kierowcy będą na bieżąco sprawdzać, w jakim stanie jest ich ogumienie, szybko zauważą niepokojące zmiany w jego strukturze i nawet drobne uszkodzenia, które w krótkim czasie mogą przerodzić się w poważną usterkę. Przede wszystkim, kierowca, będąc właścicielem auta, powinien kontrolować stan i głębokość bieżnika. Jazda na tzw. łysych, mocno wytartych oponach, w których głębokość bieżnika jest znacznie mniejsza od dopuszczalnej, jest niebezpieczna. Minimalnie, bieżnik powinien mieć 1,6 mm głębokości. Ryzykowanie jazdą na oponach kilkunastoletnich jest nieracjonalne, chyba że samochód rzeczywiście więcej stał w garażu niż jeździł. Ocena wizualna opony i sprawdzenie głębokości bieżnika pozwoli na odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście można na niej jeździć, czy też natychmiast należy udać się do serwisu opon i ją wymienić.

Głębokość bieżnika to jednak nie wszystko, co powinniśmy sprawdzać w oponach naszego samochodu. Równie ważna jest regularna kontrola ciśnienia w oponach. Uszkodzenia eksploatacyjne i fabryczne

W bieżniku opon mogą łatwo zalegać kamienie lub inne nieczystości, czy nawet gwoździe. Takie uszkodzenia nazywane są uszkodzeniami eksploatacyjnymi. Jeśli drga nam kierownica, albo auto wyraźnie jest ściągane na boki, można przypuszczać, że opony mogą mieć uszkodzenia. Mogą być one spowodowane przez czynniki mechaniczne lub też chemiczne, np. oleje. Uszkodzenia eksploatacyjne mogą być spowodowane nawet nie w trakcie użytkowania opony, ale przy jej montowaniu. Nieprofesjonalny montaż lub zły dobór felg również doprowadzają do uszkodzenia opon. Nawet nowa opona może posiadać uszkodzenia, ale te nazywane są uszkodzeniami fabrycznymi, powstają w wyniku wadliwego procesu produkcyjnego.

Do uszkodzenia opony może dojść po wjechaniu w dziurę, otarciu opony o krawężnik lub inną przeszkodę, przez nadmierne obciążenie pojazdu czy też złe ciśnienie w oponach.

Rozwarstwienie gumy w oponie, przerwanie bieżnika lub jego wytarcie, odseparowanie bieżnika od opony, bąble na oponie, występowanie ciał obcych w oponie, czy też przebicie opony, to uszkodzenia ogumienia, które wykluczają oponę z dalszej eksploatacji. Najczęstszymi uszkodzeniami opon jest przecięcie lub przebicie mechaniczne ogumienia. W takich przypadkach powinniśmy jak najszybciej udać się do najbliższego serwisu opon i naprawić nasze ogumienie.

Dane kontaktowe:

www.Opony.Oso24.pl

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel. 800-502-501

tel.kom. 515-321-964