Od stanu ogumienia samochodowego zależy bezpieczeństwo pasażerów i innych użytkowników ruchu, dlatego warto o nie dbać. Kiedy jednak niezbędna jest wymiana opon? Co wpływa na ich żywotność? Większe znaczenie ma jakość materiału czy codzienne użytkowanie? Odpowiadamy! Przeczytaj i dowiedz się, kiedy odwiedzić serwis aby zminimalizować ryzyko nieprzewidzianej awarii.

Od jakich czynników zależy czas użytkowania opon?

Podczas każdego przeglądu stanu technicznego auta należy sprawdzić opony. Na boku (za symbolem DOT) wytłoczone są litery i cyfry. Od lewej strony znajduje się kod fabryki, a następnie data produkcji. W standardowym oznaczeniu znajdują się 4 cyfry (3 oznaczają, że opona została wyprodukowana jeszcze przed 2000 rokiem i nie nadaje się do bezpiecznej jazdy).

Po jakim czasie niezbędna jest wymiana opon? Nie da się podać konkretnego terminu ważności, ponieważ ich żywotność uzależniona jest od wielu czynników zewnętrznych. Najważniejsze z nich to:

  • materiał wykorzystany przez producenta i jakość wykonania,
  • liczba przejechanych kilometrów,
  • technika jazdy – szczególnie szkodliwe jest nagłe hamowanie,
  • jakość nawierzchni, po których najczęściej porusza się auto,
  • miejsce parkowania na zewnątrz (długie postoje wpływające na odkształcanie się ogumienia).

W praktyce oznacza to, że rzadko użytkowana opona, która ma 5 lat, może być w lepszym stanie niż roczna, ale intensywnie eksploatowana. Nie bez znaczenia jest także marka i jej dbałość o jakość swoich produktów (najczęściej na droższych wyrobach renomowanej firmy można jeździć dłużej niż na tanich zamiennikach).

Sprawdź głębokość bieżnika

Polska legislacja mówi, że pojazd można użytkować, gdy głębokość bieżników ma powyżej 1,6 mm. Zawsze warto jednak sprawdzić głębokość bazową i poznać indywidualne zalecenia – np. firm Barum sugeruje wartość poniżej 3 mm jako sygnał do wymiany. Producenci umieszczają wskaźnik TWI w postaci charakterystycznego trójkąta pokazującego kres wytrzymałości ogumienia.

Dokładnie przyjrzyj się także powierzchni. Jakiekolwiek oznaki uszkodzeń, przetarć, przebić, zniekształceń czy wybrzuszeń, pomimo zadowalającego stanu bieżnika, wymagają ingerencji. W takim wypadku warto odwiedzić profesjonalny serwis opon, aby to wykwalifikowani specjaliści ocenili stan i przydatność do dalszej eksploatacji.

Czym grozi jazda na starych oponach?

Starte bieżniki i inne drobne uszkodzenia wpływają na pogorszenie przyczepności na drodze, co utrudnia zapanowanie nad kierownicą przy szybszej jeździe czy na śliskiej nawierzchni (np. po deszczu). Wydłuża się także droga hamowania. Przy nieprzewidzianych ruchach innych kierowców może to grozić poważną kolizją. Samochód poruszający się na zużytych oponach jest również wyraźnie głośniejszy w użytkowaniu.

Serwis opon – sprawdź nasze usługi

OSO24 to profesjonalny serwis opon w Poznaniu. Świadczymy również usługi mobilne z dojazdem do klienta na terenie całej Polski dostępne 24 h/dobę, 7 dni w tygodniu. Serwisanci zajmują się wyważaniem kół, wymianą opon oraz innymi pracami wulkanizacyjnymi na drodze. Obsługujemy auta osobowe, dostawcze i ciężarowe (w tym także naczepy). Sprawdź szczegóły na naszej firmowej stronie. Potrzebujesz wsparcia? Zapraszamy do kontaktu.